ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-3

Δημοσίευση 9 Ιανουαρίου 2011, 17:52 / Ανανεώθηκε 27 Ιουνίου 2013, 14:55
Facebook Twitter Whatsapp

Νικηφόρα πέρασε η ΑΕΚ από τις Σέρρες, επικρατώντας 3-1 του Πανσερραϊκού, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Δύο γκολ πέτυχε ο Νίκος Λυμπερόπουλος (38΄, 82΄-πέναλτι) και ένα ο Ισμαελ Μπλάνκο (9΄), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Γιώργος Γεωργιάδης στο 44΄.

Ο αγώνας

Στο 9ο λεπτό ο Γκερέιρο εκτέλεσε φάουλ και ο Μπλάνκο με καταπληκτική γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράντμαν, φτάνοντας τα έξι γκολ στη Σούπερ Λίγκα. Το γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ σίγουρα έπαιξε το ρόλο του στη διεξαγωγή ενός πολύ καλού παιχνιδιού, με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Σε μία από αυτές ο Σκόκο γύρισε τη μπάλα από αριστερά και ο Λυμπερόπουλος με απευθείας σουτ έγραψε το 0-2 στο 38΄. Ακόμα ένα θεαματικό γκολ, που όμως υστερεί απέναντι στο... επόμενο. Ηταν το 44ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Γεωργιάδη και ο νεαρός διεθνής με άπιαστο βολέ την "κάρφωσε" στα δίχτυα του Σεμπάστιαν Σάχα.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ο Πανσερραϊκός έμεινε "ζωντανός" για να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορούσε στο β΄ ημίχρονο. Ομως ήταν η ΑΕΚ που μπήκε πολύ δυνατά και στο 47΄ ο Ράντμαν πρόλαβε τον Γκερέιρο, στο 68΄ ακυρώθηκε (σωστά) γκολ του Λυμπερόπουλου ως οφσάιντ και στο 79΄ το δυνατό σουτ του Σκόκο έφυγε ψηλά άουτ. Τελικά η Ενωση "καθάρισε" το ματς δέκα λεπτά πριν από την εκπνοή, όταν ο Νίκος Γεωργέας κέρδισε πέναλτι από τον Παντελιάδη. Ο Λυμπερόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 82΄. Ηταν ίσως η καλύτερη φετινή εμφάνιση για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι ο Ισπανός προπονητής εμπιστεύθηκε απόλυτα την αρχική του ενδεκάδα, πραγματοποιώντας την πρώτη αλλαγή του στο 88΄.