ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στην κορυφή με διαφορά ο Ολυμπιακός(vid)

Δημοσίευση 15 Ιανουαρίου 2011, 18:25 / Ανανεώθηκε 27 Ιουνίου 2013, 14:55
Facebook Twitter Whatsapp

Καταπληκτικό ματς διεξήχθη στο Γ. Καραϊσκάκης, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Πανσερραϊκό με σκορ 4-2 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League και πλέον στρογγυλοκάθεται στην κορυφή με 45 βαθμούς και το απόλυτο των νικών μέσα στο σπίτι του.

Μεγάλο παιχνίδι από τους Μάρκο Πάντελιτς και Άλμπερτ Ριέρα, που πέτυχαν από δυο γκολ έκαστος, άλλα τόσα από το νεαρό Γεωργιάδη του Πανσερραϊκού. Όσο για την ατμόσφαιρα στο γήπεδο, απλά συγκλονιστική, με τους φίλους του Ολυμπιακού να γεμίζουν το Φάληρο για μια ακόμη φορά.

Το πρώτο ημίχρονο σε καμία των περιπτώσεων δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε να μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό και να μην δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες στην εστία του Ράντμαν. Τουναντίον, οι παίκτες του Ντράγκαν Κοκότοβιτς ήταν πολύ διαβασμένοι και σε δυο περιπτώσεις (9' και 22') θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει πρώτοι, αλλά ο Γεωργιάδης δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, πλασάροντας άουτ.

Παρά το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι είχαν στο τέλος του πρώτου μέρους συντριπτική κατοχή της μπάλας (65%-35%) και 7-0 κόρνερ, εντούτοις έχουν να... υπερηφανεύονται για δυο σοβαρές φάσεις, η πρώτη με μια κοντινή κεφαλιά του Όλοφ Μέλμπεργκ που κατέληξε άουτ και η δεύτερη με ένα κοντινό σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 45, το οποίο πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ράντμαν.

Ο Ολυμπιακός ήταν μουδιασμένος, ενώ φάνηκε η απουσία του... εγκεφαλικού, Αριέλ Ιμπαγάσα από τον χώρο του κέντρου. Συν τοις άλλοις, ο Κέβιν Μιραλάς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι στο 22ο λεπτό και παραχώρησε την θέση του στον Ζαουάντ Ζαϊρί. Με λίγα λόγια, άλλαξαν άρδην τα σχέδια του Βαλβέρδε, την ώρα μάλιστα που έτσι και αλλιώς είχε αρκετούς απόντες για το συγκεκριμένο ματς. Το 0-0 του ημιχρόνου ήταν πέρα για πέρα δίκαιο και οι ερυθρόλευκοι όφειλαν να αλλάξουν κατά πολύ την εικόνα τους στην επανάληψη.

Αυτά στο πρώτο ημίχρονο, διότι στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν μαγεία, έχοντας τον... φονιά του, Μάρκο Πάντελιτς σε μεγάλη βραδιά, σκοράροντας δυο τέρματα, ενώ άλλα τόσα πέτυχε ο Άλμπερτ Ριέρα. Όσο για την ομάδα των Σερρών, προς στιγμήν έκανε την ανατροπή με τον Γεωργιάδη, αλλά μέχρι εκεί.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 52' με τον Σέρβο παικταρά, όταν αυτός έκανε υπέροχη κίνηση και τελείωμα με το δεξί, αλλά στο 65' ο Γεωργιάδης από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσα για την ομάδα των Σερρών. Ο ίδιος παίκτης δυο λεπτά μετά έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανσερραϊκό, παγώνοντας το Γ. Καραϊσκάκης, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Ριέρα ισοφάρισε στο 70'.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό στο δεύτερο κομμάτι του, με τον Σέρβο εκτελεστή να... χτυπάει στο 85', ενώ στο 89' ο Ριέρα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τον Ολυμπιακό, που έφτασε τους 45 βαθμούς στο πρωτάθλημα με εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες μέσα στο γήπεδό του. Πάντως, είναι άξια συγχαρητηρίων και η ομάδα των Σερρών, που έπαιξε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο.