ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο! Ο Παναιτωλικός έκανε... δώρο σε Άρη και ΑΕΚ

Δημοσίευση 22 Φεβρουαρίου 2021, 21:00 / Ανανεώθηκε 22 Φεβρουαρίου 2021, 21:56
Facebook Twitter Whatsapp

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0.

"Καταραμένο" αποδεικνύεται το Αγρίνιο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε λίγες μέρες στο γήπεδο της πόλης. Μετά το 1-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο, οι Πράσινοι "στραβοπάτησαν" και στο πρωτάθλημα, αφού έχασαν με 1-0 από τον Παναιτωλικό!

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα προηγήθηκε με τον Εντινγκά μόλις στο 6ο λεπτό μετά από αδράνεια της "πράσινης" άμυνας. Οι Πράσινοι "πέταξαν" ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και... μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, σπαταλώντας τεράστιες ευκαιρίες.

Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού, Μελίσσας, έκανε μεγάλες αποκρούσεις σε προσπάθειες του Ιωαννίδη (55', 61', 62'), ο Τσότσαλιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή σουτ του Αϊτόρ (61') και ο Ενγκμπακοτό... κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι προ κενής εστίας (67'), με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα να κερδίσει!

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι παρέμεινε στην 5η θέση με 41 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει Άρη και ΑΕΚ, που έχουν 44'. Ο Παναιτωλικός πήρε σημαντική βαθμολογική "ανάσα", ανεβαίνοντας στη 12η θέση με 17 πόντους, 2 πάνω από τη Λαμία και 7 από την ΑΕΛ.