Τεράστιος Τσιτσιπάς: Iσοπέδωσε τον Γιάνικ Σίνερ και πέρασε στα ημιτελικά του Australian Open

Δημοσίευση 26 Ιανουαρίου 2022, 09:00 / Ανανεώθηκε 26 Ιανουαρίου 2022, 12:59
Facebook Twitter Whatsapp

Προκρίνεται στα ημιτελικά του Australian Open για 2η συνεχόμενη χρονιά!

Τεράστια νίκη στο Australian Open πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ισοπέδωσε τον Γιάνικ Σίνερ με 3-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έχοντας και τη στήριξη των Ελλήνων στη Μελβούρνη, μπήκε με το πόδι στο γκάζι, δεν άφησε τον Σίνερ να φτάσει ούτε σ’ ένα μπρέικ πόιντ, την ώρα που ο ίδιος κατάφερε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του κάθε φορά που τον πίεζε.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών επικράτησε πλήρως με 6-3, 6-4, 6-2 του 20χρονου Ιταλού (Νο.10) και θα διεκδικήσει την Παρασκευή (28/1) την πρόκριση στον δεύτερο Grand Slam τελικό της καριέρας του!

Εκεί, θα περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ και τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ.

Ο αγώνας

Ο Στέφανος ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, με το forehand του να βγάζει φωτιές! Εκμεταλλεύτηκε το νευρικό πρώτο service game του Ιταλού, που δεν μπορούσε να βρει πρώτο σερβίς, και σημείωσε το καθοριστικό για την εξέλιξη του πρώτου σετ μπρέικ (2-0). Ο Σίνερ κράτησε με ευκολία το σερβίς του στη συνέχεια (είχε 10/10 πίσω από το πρώτο σερβίς), αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να απειλήσει τον Στεφ, που «έγραψε» το 1-0 με το δεύτερο σετ πόιντ του.

Ο Στέφανος όμως, ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο σετ. Με υπέροχο backhand στην ευθεία βρέθηκε με μπρέικ πόιντ στο τρίτο γκέιμ και το εκμεταλλεύτηκε με το λάθος του Σίνερ, για να περάσει μπροστά με 2-1. Η 20λεπτη διακοπή για να κλείσει η οροφή λόγω βροχής (ο γνωστός... τρελός καιρός της Μελβούρνης) δεν επηρέασε τον Στέφανο και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κατάφερε να κλείσει και αυτό το σετ, για να πάρει μεγάλο προβάδισμα με 2-0. Συνολικά έχασε μόνο έξι πόντους στο σερβίς του.

Με ένα απίστευτο backhand στην ευθεία ο Στέφανος βρέθηκε με μπρέικ πόιντ και στο τρίτο γκέιμ του τρίτου σετ! Συνεχίζοντας το τέλειο σερί του (3/3 μπρέικ πόιντ), εκμεταλλεύτηκε και την τρίτη ευκαιρία του, για να πάρει το προβάδισμα με 2-1 και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τη νίκη. Και σα να μην έφτανε αυτό για τον Ιταλό, έκανε και το 4/4 στο επόμενο service game του Σίνερ, περνώντας μπροστά με 4-1! Πλέον όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει...

Και, πράγματι, ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του (και) στο 5-2 και έκλεισε τον αγώνα μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά!

Τσιτσιπάς: Οι καλύτερες στιγμές της νίκης του Στέφανου επί του Σίνερ