current views are: 18

21 Μαΐου 2022
Δημοσίευση20:13

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ

Το Τριφύλλι νίκιησε 1-0 στον τελικό με γκολ του Αϊτόρ από την άσπρη βούλα και σήκωσε ξανά τρόπαιο.

Δημοσίευση 20:13’

Το Τριφύλλι νίκιησε 1-0 στον τελικό με γκολ του Αϊτόρ από την άσπρη βούλα και σήκωσε ξανά τρόπαιο. Το παιχνίδι είχε διακοπές, επεισόδια και τρομερή ένταση, ενώ καθυστέρησε σχεδόν 1.5 ώρα να τελειώσει. Ο Δικέφαλος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος, πάλεψε για την ισοφάριση και έχασε πολλές ευκαιρίες.

Το χρονικό του αγώνα

Επέστρεψαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά τη νέα διακοπή στον τελικό κυπέλλου μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ στον ΟΑΚΑ. Στο 34ο λεπτό και μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός και έκανε το 1-0 στο παιχνίδι δημιουργήθηκε νέα ένταση από τους οπαδούς, με πέτρα να χτυπά τον Αϊτόρ ο οποίος πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε μπροστά στους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα και οι παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Αφού τα πνεύματα ηρέμησαν οι παίκτες ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχίσουν το παιχνίδι και να συμπληρωθούν τα λεπτά από το πρώτο ημίχορνο. Πάντως η σύσταση είναι αυστηρή και σύμφωνα με τον ισπανό διαιτητή σε περίπτωση νέων επεισοδίων η διακοπή θα είναι οριστική.

Με μισή ώρα καθυστέρηση η σέντρα

Νωρίτερα είχε σημειωθεί διακοπή πριν τη σέντρα καθώς παίκτες και διαιτητές έφυγαν στα αποδυτήρια λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από καπνογόνα και χημικά που έριξαν οι οπαδοί.

Μάλιστα μπροστά στην κερκίδα που βρίσκονται οι οπαδοί του ΠΑΟΚ άναψε φωτιά.

Από τα μεγάφωνα γίνεται έκκληση στους οπαδούς να σταματήσουν να καίνε καθίσματα και να πετούν φωτοβολίδες και καπνογόνα προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα και να αρχίσει ο αγώνας.

Επεισόδια μεταξύ οπαδών

Νωρίτερα σημειώθηκαν επεισόδια μικρής έντασης μεταξύ οπαδών του Παναθηναίκού και ανδρών των ΜΑΤ λίγη ώρα πριν ξεκινήσει ο τελικός κυπέλλου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, τα επεισόδια ήταν από μια μικρή μερίδα οπαδών οι οποίοι άρχισαν να κατευθύνονται κατά των αστυνομικών. Από τη μεριά της ΕΛΑΣ έγινε χρήση δακρυγόνων.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι οπαδοί των δυο ομάδων έχουν σπάσει κιγκλιδώματα και προσπάθησαν να φτάσουν οι μεν τους δε. Μάλιστα ενώ η κατάσταση έδειχνε να εκτονώνεται μερίδα οπαδών πείπου 15 άτομα από ΠΑΟ και άλλοι τόσοι από τον ΠΑΟΚ κατάφεραν να φτάσουν στο ταρτάν όπου προσπάθησαν να παίξουν ξύλο μεταξύ τους. Οι αστυνομκοί επενέβησαν και τους έδιωξαν.