current views are: 11

9 Ιουνίου 2022
Δημοσίευση08:28

Το στήσιμο του αιώνα στη Νότια Αφρική – Ματς έληξε με σκορ 59-1 και 41 αυτογκόλ! (Βίντεο)

Στα αξιοσημείωτα και ένας παίκτης ο οποίος ενώ αποβλήθηκε στο 1ο ημίχρονο, στο 2ο χρίστηκε σκόρερ!

Δημοσίευση 08:28’

Ως το στήσιμο του… αιώνα χαρακτηρίζονται τα όσα έγιναν σε δύο αγώνες της περιφέρειας Μοπάνι της Νότιας Αφρικής, που θα έκριναν την άνοδο στην ABC Motsepe Provincial League, τη δεύτερη τη τάξει του εθνικού πρωταθλήματος.

Η Ματιγιάσι επιβλήθηκε με 59-1 της Ενσάμι Μάιτι Μπερντς, με αρκετή βοήθεια από την αντίπαλη ομάδα! Η νικήτρια βρισκόταν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και χρειαζόταν νίκη και να καλύψει διαφορά 18 γκολ από την ομάδα που βρισκόταν από πάνω της στη βαθμολογία.

Έτσι ενώ σκόραρε… κατά ριπάς, η αντίπαλη Ενσάμι Μάιτι Μπερντς βοήθησε βάζοντας 41 αυτογκόλ! Στα αξιοσημείωτα και ένας παίκτης ο οποίος ενώ αποβλήθηκε στο 1ο ημίχρονο, στο 2ο χρίστηκε σκόρερ!

Ο αγώνας ήταν αλληλένδετος με την αναμέτρηση της Σιβουλάνι Ντέιντζερους Τάιγκερς κόντρα στους Κοτόκο Χάπι Μπόις. Οι “τίγρεις” ήταν η ομάδα που βρισκόταν στη 2η θέση της βαθμολογίας και κινδύνευε σε ενδεχόμενο ευρείας νίκης της Ματιγιάσι. Έλαβαν κι αυτές τα μέτρα τους και έφτασαν σε νίκη 33-1, με τους Χάπι Μπόις να σημειώνουν επτά αυτογκόλ.

Τα δύο παιχνίδια έγιναν αντικείμενο έρευνας από την τοπική ποδοσφαιρική ομοσπονδία, η οποία προ ημερών τα έκρινε στημένα και απεβαλε δια παντός και τις τέσσερις εμπλεκόμενες ομάδες.