current views are: 25

30 Μαρτίου 2023
Δημοσίευση23:33

Euroleague: «Ζωντανή» για την οκτάδα η Αναντολού Εφές – «Δύναμη» από την Μπαρτσελόνα

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (13-13), η Αναντολού ανέβασε ταχύτητα και «έδωσε τροφή» στις ελπίδες της για κάτι καλύτερο

Δημοσίευση 23:33’
Αναντολού

Δίχως να ενθουσιάσει με την απόδοση της, η Αναντολού Εφές πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη Euroleague, ισορρόπησε το ρεκόρ της σε 16-16 και παρέμεινε «ζωντανή» στο «κυνήγι» της οκτάδας, αν και το πρόγραμμα στις εναπομείνασες αγωνιστικές δεν είναι με το μέρος της (6/4 εκτός με Φενέρ, 14/4 εντός με Μονακό).

Η back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικράτησε άνετα με 86-67 της Βίρτους Μπολόνια στην Πόλη, για την 32η αγωνιστική, με τους Ιταλούς, που έχουν χάσει το τρένο της πρόκρισης, να βυθίζονται στο 13-19.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (13-13), η Αναντολού ανέβασε ταχύτητα, έτρεξε επιμέρους σκορ 23-14, εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά (36-27 στο 20΄) και με διάρκεια τόσο στο κομμάτι της παραγωγικότητας, όσο και της άμυνας, δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 86-67.

Ο Άντε Ζίζιτς με 24 πόντους οδήγησε την επίθεση της τουρκικής ομάδας, με τον Τιμπόρ Πλάις να προσθέτει 14 και τον Ελάια Μπράιαντ 13 με 11 ριμπάουντ. Από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Νικολό Μανιόν με 17 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-27, 60-38, 86-67

Και μαθηματικά με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ η Μπαρτσελόνα

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο όταν περιόρισε την Άλμπα Βερολίνου στους 7 πόντους, ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της γερμανικής ομάδας με 72-56 στη Βαρκελώνη, για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Με την αποψινή νίκη οι «μπλαουγκράνα» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 22-10 και εξασφάλισαν και μαθηματικά το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Στον αντίποδα, η Άλμπα υπέστη την 23η ήττα της.

Με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα οι Σερτάτς Σανλί (12π.), Νίκολα Μίροτιτς (11π.) και Νίκολα Κάλινιτς, σε μία βραδιά που η Μπαρτσελόνα τα είχε με την αστοχία της από τα 6,75 (4/15 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 50-42, 72-56