Μουντιάλ 2022: 2+2 περίεργα δεδομένα της πρώτης αγωνιστικής

Το Μουντιάλ των… παράξενων σημείων

Δημοσίευση 18:04’
Μουντιάλ

Ενώ ήδη άρχισε σήμερα η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ στο Κατάρ, είναι γεγονός ότι η πρώτη αγωνιστική πρόσφερε… περίεργα δεδομένα, όπως το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε ούτε ένα γκολ εκτός περιοχής, η διάρκεια των καθυστερήσεων ή ότι 17 από τα 41 γκολ σημειώθηκαν από 3 ομάδες (Ισπανία, Αγγλία και Γαλλία).

Μουντιάλ: Αυτά είναι τα τέσσερα σημεία που ξεχώρισε η εφημερίδα της Βαρκελώνης “Mundo deportivo“:

1. Χωρίς γκολ εκτός περιοχής: Από τα 41 τέρματα που σημειώθηκαν στα 16 παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, ούτε ένα δεν σημειώθηκε εκτός περιοχής.
Κάτι που συνέβη σήμερα, στο ξεκίνημα της 2ης αγωνιστικής, όταν το Ιράν «άνοιξε το σκορ», στη νίκη του (2-0) επί της Ουαλίας.
2. Τρεις ομάδες πέτυχαν τα 17 από τα 41 γκολ: Στην πρώτη αγωνιστική τα 17 γκολ από τα συνολικά 41 σημείωσαν Αγγλία, Ισπανία και Γαλλία. Η Αγγλία νίκησε το Ιράν με 6-2, η Γαλλία με 4-1 την Αυστραλία και η Ισπανία με 7-0 την Κόστα Ρίκα.
3. Ρεκόρ 0-0 την πρώτη αγωνιστική: Τέσσερα παιχνίδια έληξαν χωρίς γκολ: Μεξικό-Πολωνία, Δανία-Τυνησία, Μαρόκο-Κροατία και Ουρουγουάη-Νότια Κορέα.
4. Αγώνες 100 λεπτών: Λόγω των μεγάλων καθυστερήσεων που κρατούν οι διαιτητές έπειτα από εντολές της FIFA, οι αγώνες διαρκούν 100 λεπτά κατά μέσο όρο. Αυτός που κράτησε περισσότερο ήταν η συνάντηση της Αγγλίας με το Ιράν: 1 ώρα, 57 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα.