current views are: 20

26 Νοεμβρίου 2022
Δημοσίευση23:05

Μουντιάλ 2022: Ο Μέσι έβαλε ξανά την Αργεντινή στο παιχνίδι – Λύγισε το Μεξικό με 2-0

Η Αργεντινή επικράτησε του Μεξικού με 2-0

Δημοσίευση 23:05’
FIFA

Ο Μέσι κράτησε την Αργεντινή μέσα στο Μουντιάλ 2022. «Φιλί ζωής» από τον Λιονέλ Μέσι, που με το δικό του γκολ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Αλμπισελέστε απέναντι στους Μεξικάνους με 2-0 και την κράτησε ζωντανή στην υπόθεση πρόκρισης. Οι Αργεντίνοι είχαν από νωρίς την κατοχή της μπάλας, όμως χωρίς να μπορούν διασπάσουν την άμυνα των Αζτέκων, που απειλούσαν με αντεπιθέσεις.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο αγώνας γινόταν και πιο σκληρός, όμως τον… γρίφο κατάφερε στο 64’ να τον λύσει ο άσος της Παρί, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος θα είναι αυτός που θα δώσει την μπάλα στον Έντσο Φερνάντες, που με ένα εκπληκτικό σουτ θα κάνει το τελικό 2-0. Πλέον η κατάσταση στον όμιλο μπλέκει πολύ, μιας και η Πολωνία είναι στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς, αλλά αντιμετωπίζει την Αργεντινή, που ακολουθεί με 3, όσους έχει και η Σαουδική Αραβία, ενώ ελπίδες πρόκρισης έχει και το Μεξικό έχει έναν πόντο.

Tο πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο από πλευράς ευκαιριών καθώς ο…Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Και οι δύο ομάδες έδειχνα πολύ μεγάλη προσοχή στο χώρο του κέντρου και κυρίως πρόσεχαν να μην δεχτούν επιθέσεις με αριθμητικό μειονέκτημα. Όλα ουσιαστικά παίζονταν στις στημένες μπάλες, φάουλ και κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Αργεντινή ελαφρά πιο επιθετική αλλά και πάλι με δυσκολία να σπάσει την άμυνα του Μεξικού. Στο 52′ ο Μέσι κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Οτσόα.

Όσο πέρναγε η ώρα, το Μεξικό κλεινόταν ακόμη περισσότερο και τελικά το πλήρωσε. Στο 64′ ο Μέσι βρήκε λίγο χώρο και με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Οτσόα για το 1-0. Με αυτό το γκολ έφτασε τα 8 σε Μουντιάλ και ισοφάρισε τον Ντιέγκο Μαραντόνα στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα (πρώτος ο Μπατιστούτα με 10), την ίδια ημέρα που τον έπιασε και σε συμμετοχές.