current views are: 9

3 Αυγούστου 2021
Δημοσίευση13:17

Ολυμπιακοί Αγώνες – Άλμα επί κοντώ: Τέταρτος ο Καραλής – Η συγκινητική αφιέρωση στους γονείς του

Ο Εμμανουήλ Καραλής τέταρτος ολυμπιονικής στο επί κοντώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Δημοσίευση 13:17’

Μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε στον τελικό του επί κοντώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος έλαβε την τέταρτη θέση.

Ο Καραλής ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ, περνώντας με τη μία τα 5.80μ. και προσπάθησε να ξεπεράσει τον εαυτό του, δοκιμάζοντας να ξεπεράσει και τα 5.87μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, ωστόσο κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, πάνω από τον θρύλο του αγωνίσματος, Ρενό Λαβιλενί.

Ο Γάλλος σταρ τερμάτισε όγδοος χωρίς να περάσει τα 5.70μ., καθώς αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα από την προθέρμανση. Ο Τιάγκο Μπρας από τη Βραζιλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, έχοντας περάσει τα 5.87μ. με την πρώτη και μετρώντας τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5.92μ.

Όσον αφορά τη μάχη του χρυσού μεταλλίου, πάλεψαν ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις και ο Αμερικανός Κρίστοφερ Νίλσον.

Η αφιέρωση στους γονείς του μετά το τελευταίο άλμα του

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το τέλος του τρομερού αγώνα του, έκανε μία αφιέρωση στους γονείς του. «Ευχαριστώ μαμά και μπαμπά», ήταν το μήνυμα του Εμμανουήλ Καραλή, ο οποίος απέδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.